لوگوی بیمه لند

.با وارد شدن به بخش پروفایل، می توانید خریدها،تخفیفات و یادآوری های خود را مشاهده و مدیریت کنید

 • خطرات تحت پوشش در بیمه بدنه

  پوششهای اصلی:

  در بیمه نامه بدنه ، وسایل نقلیه بیمه شده در مقابل خطرات اصلی سرقت ، صاعقه ، آتش سوزی ، انفجار و تصادف تحت پوشش قرار گرفته و خسارت های جزئی و کلی وارد شده ناشی از خطرات اصلی به وسیله نقلیه بیمه شده اعم از دستمزد ، تعمیرات و ارزش لوازم در صورتی که وسیله نقلیه به ارزش معاملاتی بازار بیمه شده باشد به قیمت روز حادثه پرداخت می شود . 

  پوششهای اضافی:

  علاوه بر پوشش های اصلی ، می توان با پرداخت حق بیمه اضافی انواع خودرو را در مقابل خسارت های زیر بیمه نمود : 

  1- پوشش سرقت قطعات وسايل نقليه سواري با مورد استفاده غير عمومي و غير كرايه : 

     قطعات اصلي و لوازم منصوبه بيمه شده بدون سرقت وسيله نقليه با پرداخت حق بيمه اضافي تحت پوشش سرقت قطعات قرار مي گيرد . 

   

  1. پوشش هزينه اياب و ذهاب جهت خودرو هاي سواري : 

  در صورت عدم امكان استفاده از وسيله نقليه بيمه شده ناشي از خطرات اصلي موضوع بيمه ( به استثناء سرقت ) باشد با پرداخت حق بيمه اضافي ، روزانه مبلغ مشخصي براي مدت معين به بيمه گذار پرداخت مي شود . 

   

  1. پوشش هزينه توقف جهت خودرو هاي باركش و اتوكار :  

    اين پوشش با پرداخت حق بيمه اضافي جهت جبران زيانهاي ناشي از عدم استفاده از وسيله نقليه بيمه شده در زمانيكه از محل يكي از خسارتهاي مشمول تعهد بيمه گر دچار آسيب شده  و غير قابل استفاده  باشد مطابق شرايط زير ارائه مي گردد . 

   

  1. پوشش نوسانات قيمت 

   جهت انواع وسائل نقليه (به استثنائ موتورسيكلت ) با پرداخت حق بيمه اضافي امكان ارائه پوشش اضافي نوسانات قيمت حداكثر تا سقف 20 % مازاد بر سرمايه بيمه شده وجود دارد . مشروط بر آنکه مورد بیمه در زمان صدور بیمه نامه به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه گردد . در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت ، مبلغ خسارت به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار در زمان صدور بیمه نامه مشمول اعمال قاعده نسبی سرمایه ( ماده 10  قانون بیمه ) می گردد . 

   

  5- پوشش بلاياي طبيعي 

    از طريق اين پوشش اضافي مي توان خسارت ناشي از خطرات طبيعي از قبيل سيل و زلزله را تحت پوشش قرارداد

   

  6- پوشش ناشي از اسيد پاشي و مواد شيميائي

  اين پوشش با پرداخت حق بيمه اضافي وسيله نقليه بيمه شده در مقابل خسارتهاي ناشي از اسيد و مواد شيميائي امكان پذير مي باشد . 

   

  1. پوشش شكست شيشه به تنهائي 

  در اين پوشش با پرداخت حق بيمه اضافي ، وسيله نقليه بيمه شده  به استثناء موتورسيكلت در مقابل خسارت شكست شيشه به تنهائي و بدون برخورد شيئي خارجي و به عللي غير از خطرات اصلي تحت پوشش قرار مي گيرد .  

   

  1. پوشش ترانزيت 

  از طريق اين پوشش و با پرداخت حق بيمه اضافي ، وسيله نقليه در خارج از مرزهاي جغرافيايي ايران در صورت وقوع خسارت ناشي از خطرات بيمه شده تحت پوشش قرار مي گيرد 

   

  1. سایر موارد

  برخی از شرکتهای بیمه به مشتریانی که تخفیف عدم خسارت مناسبی در سالهای قبل دارند پوششهای دیگری نیز ارائه می نمایند مانند پوشش حذف استهلاک و پوشش حذف فرانشیز

   

  خطراتی که تحت پوشش نیستند

   

  با توجه به میزان ریسک پذیرفته شده از طرف شرکتهای بیمه و همچنین قوانین بیمه مرکزی ج.ا.ا برخی از خطرات از شمول بیمه بدنه خراج است. خطرهاي‌ خارج‌ از تعهد بيمه‌گر خطراتي‌ است‌ كه‌ چنانچه‌ منشأ بروز حادثه‌ منجر به‌ خسارت‌ گردد، بيمه‌گر براساس‌ شرايط بيمه‌نامه‌ متعهد جبران‌ خسارت‌ آن‌ نخواهد بود مگر اين‌ كه‌ برخلاف‌ آن‌ توافق‌شده‌ باشد، لازم به توضیح است که برخی از این خطرات با پرداخت حق بیمه اضافه می تواند تحت پوشش قرار گیرد. اين‌ خطرات‌ عبارتند از :

  ۱- خسارت هاي ناشي از جنگ ، شورش ، اعتصاب و يا تهاجم.
  ۲- خسارت هاي مستقيم و غير مستقيم ناشي از انفجارهاي هسته اي.
  ۳- خسارت هايي كه عمداً توسط بيمه گذار ، ذي نفع و يا راننده موضوع بيمه به آن وارد مي شود.
  ۴- خسارت هاي وارده به موضوع بيمه حين گريز از تعقيب مقامات انتظامي مگر آنكه عمل گريز توسط متصرفين غير قانوني باشد.
  ۵- در صورتي كه راننده موضوع بيمه هنگام وقوع حادثه فاقد گواهينامه رانندگي باشد يا گواهينامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمايي و رانندگي گواهينامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه متناسب نباشد. اتمام اعتبار گواهينامه در حكم بطلان آن نيست.
  ۶- خسارت هاي ناشي از حوادثي كه طبق گزارش مقامات ذي صلاح به علت مصرف مشروبات الكلي و يا استعمال مواد مخدر يا روان گردان توسط راننده موضوع بيمه بوجود آمده باشد.
  ۷- خسارت ناشي از بكسل كردن وسيله نقليه ديگر مگر آنكه موضوع بيمه مخصوص و مجاز به انجام اين كار باشد و اصول و مقررات ايمني را رعايت كرده باشد.
  ۸- خسارت هاي وارده به وسايل و دستگاههاي الكتريكي و الكترونيكي موضوع بيمه در صورتي كه ناشي از نقص و خرابي در كاركرد آنها باشد.
  ۹- خسارت هايي كه به علت حمل بار بيش از حد مجاز توسط موضوع بيمه به آن وارد شود.

   

 • سوالات متداول

  تعهدات بیمه گذار در خرید بیمه بدنهتعهدات بیمه گزار در خرید بیمه بدنه چیست؟

  بیمه بدنه در حقیقت قراردادی است که بین شرکت بیمه (بیمهگر) و یک فرد حقیقی یا حقوقی (بیمهگزار) منعقد میشود؛ بنابراین چندان عجیب نیست که مانند هر قرارداد دیگری، تعهدات یکطرفهای داده نشود و علاوه بر آنکه شرکت بیمه متعهد به جبران خسارات مختلفی میشود، بیمهگزار نیز به رعایت برخی اصول متعهد میشود.


  راعیت حسن نیت در قرارداد بیمه بدنه1. رعایت اصل حسن نیت

  در فرآیند خرید بیمه بدنه، اطلاعات مختلفی توسط متقاضی خرید به شرکت بیمه ارائه میشود که برخی از این اطلاعات، مهم و حیاتی و برخی دیگر غیرحیاتی هستند و اهمیت چندانی ندارند. شرکتهای بیمه بنا بر قانون، اصل را بر حسن نیت میگذارند. البته بنا بر قانون و آنچه در واقعیت رخ میدهد، صدور بیمه بدنه، صرفاً بعد از کارشناسی توسط نماینده بیمه صورت میگیرد و این موضوع نشان میدهد عملاً شرکتهای بیمه به هر دادهای که توسط مشتری ارائه میشود اعتماد چشمبسته نمیکنند.

  فراتر از ذکر کلیشههای همیشگی درباره رعایت اصول اخلاقی، توجه به این نکته از اهمیت زیادی برخوردار است که مطابق قانون، درصورتیکه بیمهگزار مطلبی را از دید شرکت بیمهگر پنهان کند یا بر خلاف واقعیت اظهار کند، حتی اگر مطلب کتمانشده یا خلاف واقع اظهارشده هیچگونه تأثیری در وقوع حادثه نداشته باشد، قرارداد بیمه از تاریخی که منعقد شده است، باطل میشود.


  پرداخت مبلغ بیمه2. پرداخت مبلغ بیمه

  یکی از بدیهیترین تعهدات بیمهگزار نسبت به شرکت بیمه، پرداخت حق بیمه است. در عمل این موضوع شامل بیمه‌نامهای که به صورت نقدی خریداری میشود، نیست. مطابق قانون، در مورد بیمه‌نامههایی که به صورت اقساطی خریداری میشود، در صورتی که مشتری از پرداخت اقساط خود خودداری کند، بیمهگر میتواند بیمه را فسخ کند. حال، در صورتی که بیمهگر به هر دلیلی بیمه را به دلیل عدم پرداخت اقساط، فسخ نکرده باشد، در هنگام بروز حادثه، پرداخت خسارت بر مبنای شرایط خصوصی مندرج در بیمه‌نامه صورت میگیرد.


  اعلام تشدید خطر3. اعلام تشدید خطر

  هنگام خرید بیمه بدنه، بیمهگزار شرایط خودروی خود را به بیمهگر اعلام میکند. مثلاً کاربری وسیله نقلیه خود را سواری شخصی یا برای حمل مواد اشتعالزا معرفی میکند. این نوع اطلاعات، شرایطی را که یک خودرو از نظر ریسک (یا همان خطر!) دارد، برای شرکت بیمه مشخص میکند. حال درصورتیکه شرایط در طول مدت بیمه تغییر کند و پرریسکتر شود، بیمهگزار موظف است این شرایط را قبل از وقوع خسارت به شرکت بیمه اعلام کند؛ در این صورت شرکت بیمه با بازنگری نرخ بیمه، حق بیمه اضافهای را متناسب با خطر برای مدتی که تا سررسید بیمه‌نامه باقی مانده است، مطالبه میکند. درصورتیکه بیمهگزار این مبلغ مابهتفاوت را پرداخت ننماید، قرارداد بیمه فسخ میشود. حال درصورتیکه بعد از وقوع خسارت، مشخص شود خودرو در شرایط خطر نامتعارفی قرار داشته است، بیمهگر میتواند خسارت را بر اساس نسبت حق بیمه اولیه به حق بیمه شرایط جدید، پرداخت نماید.


  اعلام نمودن خسارت4. اعلام نمودن خسارت

  طبعاً افراد به این دلیل بیمه بدنه یا هر بیمه دیگری را خریداری میکنند که در هنگام بروز حادثه از آن استفاده کنند. طبق قانون، در صورت بروز حادثه، بیمهگر موظف است حداکثر تا 5 روز کاری از تاریخ رخداد حادثه، به یکی از مراکز پرداخت خسارت مراجعه کند یا حداقل از طریق پست سفارشی این موضوع را اطلاعرسانی نماید.

  علاوه بر این، بیمهگزار باید مدارک لازم و سایر اطلاعات راجع به حادثه و خسارت واردشده به خودرو راکه از وی خواسته میشود، در اختیار بیمهگر قرار دهد. اگر بیمهگزار از ارائه هر یک از موارد مذکور خودداری کند، بیمهگر میتواند ادعای خسارت وی را رد کند. البته درصورتیکه بیمهگزار به دلایلی موجه از ارائه اطلاعات خودداری کرده باشد، جای نگرانی وجود ندارد و شرکت بیمه خسارت وی را پرداخت میکند.


  اظهارات غیرواقعی در بیمه بدنه5. اظهارات غیرواقعی

  همانطور که گفته شد، در خرید بیمه و اطلاعاتی که بیمهگزار به شرکت بیمه ارائه میدهد، اصل بر حسن نیت است. در هر صورت، اگر بیمهگزار به قصد تقلب و فریب شرکت بیمه، اطلاعات جعلی یا نادرستی به شرکت بیمه ارائه کند، بیمهگر میتواند هیچگونه خسارتی به بیمهگزار پرداخت نکند.


  اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت6. اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت

  درست است که در صورت سرقت خودرو یا وقوع تصادف برای آن یا حوادث دیگری که تحت پوشش بیمه بدنه خودرو هستند، شرکت بیمه خسارت بیمهگزار را جبران میکند اما طبق قانون بیمهگزار موظف است احتیاطهای لازمی را که هر کس عرفاً از خودروی خود میکند، انجام دهد.

  درصورتیکه ثابت شود بیمهگزار عمداً، اقدامات احتیاطی لازم را انجام نداده است، بیمهگر میتواند با این استدلال که بیمهگزار نسبت به مراقبت از مال خود قصور کرده است، خسارت پرداختی به وی را کاهش دهد.


  اجتناب از جابهجایی خودرو7. اجتناب از جابهجایی خودرو

  در صورت وقوع حادثه، بیمهگزار جز در مواردی که مأمور انتظامی دستور جابهجایی وسیله نقلیه را میدهد، نباید خودروی خود را جابهجا کند.


  تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمهگر8. تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمهگر

  بیمهگزار نباید بدون هماهنگی با بیمهگر و پیش از نهایی شدن مراحل پرداخت خسارت، خودروی خود را تعمیر کند؛ در غیر این صورت، شرکت بیمه میتواند روند پرداخت خسارت به وی را با مشکل مواجه سازد.


  فسخ بیمه بدنه از طرف بیمهگر شرکت بیمهفسخ بیمه بدنه از طرف بیمهگر (شرکت بیمه)

  درصورتیکه

  • متقاضی قسطی بیمه بدنه، اقساط خود را به موقع نپردازد.
  • خطری که برای خودرو پیشبینی میشود، تشدید شود (مگر اینکه توافقی برای پرداخت مابهالتفاوت صورت گرفته باشد.)
  • بیمهگزار سهواً یا عمداً اطلاعاتی را خلاف واقع اعلام کرده باشد؛ بهویژه در شرایطی که اظهارات خلاف واقع، در ارزیابی ریسک مؤثر باشد.

  بیمهگر میتواند بیمه بدنه را فسخ کند.


  فسخ بیمه بدنه از طرف بیمهگزار مشتریفسخ بیمه بدنه از طرف بیمهگزار (مشتری)

  در شرایطی که

  • فعالیت بیمهگر به هر دلیلی متوقف شود.
  • ریسک بیمه کاهش یابد اما شرکت بیمه حاضر به بازگرداندن مابهتفاوت مبلغ پرداختی برای خرید بیمه بدنه به بیمهگزار نباشد.

  بیمهگزار میتواند قرارداد بیمه بدنه خود را فسخ کند.

  درصورتیکه بیمهگزار بخواهد به هر دلیلی، جز دو علت فوق بیمه بدنه خود را فسخ نماید، بیمهگر حق بیمه را به صورت کوتاهمدت حساب میکند و مابقی مبلغ حق بیمه را به بیمهگزار پرداخت مینماید.


  شرایطی که بیمه بدنه به خودی خود فسخ میشودشرایطی که بیمه بدنه به خودی خود فسخ میشود!

  علاوه بر شرایطی که در آن بیمه بدنه از طرف بیمهگر یا بیمهگزار فسخ میشود، شرایطی وجود دارد که در آن، بیمه بدنه به خودی خود فسخ میشود. این شرایط، هنگامی رخ میدهد که خودرو به علت وقوع حادثهای که جزو محدوده پوششدهی بیمه بدنه نیست، از بین برود.


  چگونه بیمه بدنه خودروی خود را فسخ کنیم؟چگونه بیمه بدنه خودروی خود را فسخ کنیم؟

  فسخ بیمه بدنه چه از سمت بیمهگر باشد چه از سمت بیمهگزار باید به صورت کتبی صورت گیرد و به صورت رسمی به طرف مقابل اعلام شود. بعد از اعلام رسمی فسخ به طرف مقابل، بیمه بدنه کماکان تا ده روز اعتبار دارد. پس از فسخ بیمه بدنه (از سمت بیمهگر یا بیمهگزار یا به خودی خود)، ارزش بیمه بدنه تا تاریخ سررسید که در قانون اصطلاحاً حق بیمه مدت اعتبار بیمه نامیده میشود، به صورت روزشمار حساب میشود و به بیمهگزار بازگردانده میشود؛ مگر آنکه

  • بیمهگزار حق بیمه را به موقع نپرداخته باشد (در خرید قسطی بیمه بدنه)
  • بیمهگزار و بیمهگر در مورد تشدید خطر به توافق نرسیده باشند.
  • بیمهگزار سهواً یا عمداً در ارائه برخی اطلاعات صادق نبوده باشد.
  • بیمهگر علیرغم کاهش ریسک، حاضر به ارائه تخفیف بیمهگزار نشده باشد و به همین دلیل، بیمهگزار بیمه بدنه خود را فسخ کرده باشد.
  • بیمهگر فعالیت خود را به هر دلیلی متوقف کرده باشد و به همین دلیل، بیمهگزار مجبور به فسخ بیمه بدنه خود شده باشد.
  • به علت وقوع حوادثی که در حوزه پوشش بیمه بدنه نبوده است، بیمه‌نامه بدنه خودرو به خودی خود فسخ شده باشد.

  در هنگام فروش خودرو، بیمه بدنه را چگونه فسخ کنیمدر هنگام فروش خودرو، بیمه بدنه را چگونه فسخ کنیم؟

  در هنگام فروش خودرو، میتوان بیمه بدنه را فسخ و باقی حق بیمه بدنه را تا تاریخ سررسید از بیمهگر دریافت کرد. همچنین درصورتیکه بیمهگزار بخواهد میتواند بیمه بدنه خودروی خود را به مالک جدید بسپارد و تعهدات شرکت بیمه در قبال مالک جدید ادامه پیدا کند.

  نکته مهمی که در این میان مطرح است آن است که در صورت انتقال مالکیت خودرو، بیمهگر هیچ گونه مسئولیتی در قبال خسارتهای واردشده در مقابل مالک جدید ندارد؛ بنابراین درصورتیکه هنگام خرید خودرو، فروشنده اصرار بر آن کند که میتوان خسارت واردشده به خودرو را از طریق بیمه بدنه دریافت کرد، خریدار نباید این موضوع را قبول کند؛ چراکه بیمه بدنه متعلق به شخص است نه خودرو.


  شرایطی که بیمه بدنه به خودی خود فسخ میشودخسارت بیمه بدنه را چگونه دریافت کنیم؟

  خسارت واردشده به خودرویی که دارای بیمه بدنه است، اصطلاحاً میتواند خسارت کلی یا جزئی باشد. خسارت کلی، هنگامی به وقوع میپیوندد که خودرو دچار خسارتی جبرانناپذیر شود. به طور دقیق، هنگامی که خودرو به سرقت رود و تا 60 روز پیدا نشود یا زمانی که مجموع هزینههای تعمیر و تعویض قسمتهای زیاندیده خودرو به همراه هزینههای نجات از سه چهارم قیمت روز خودرو در هنگام حادثه بیشتر باشد.


  بیمه بدنه خسارت کلیخسارت کلی

  هنگامی که خسارت کلی رخ میدهد، ارزش بازیافتی احتمالی و کسوراتی که در قرارداد بیمه مقرر شده است، کسر میشود و هزینه متعارف نجات و حمل خودرو به آن اضافه میشود؛ به شرطی که از کل سرمایه بیمهشده بیشتر نشود.

  ارزش بازیافتی خودرو توسط بیمهگر معین می‎شود. حال درصورتیکه بیمهگزار با ارزش تعیینشده موافقت نکند، بیمهگر پس از تملک خودرو، با کسر فرانشیز بیمه بدنه و سایر کسورات قانونی به همراه هزینههای متعارف نجات و حمل مبلغ باقیمانده را به بیمهگزار پرداخت میکند.

  پس از آنکه خسارت کلی به بیمهگزار پرداخت شود، قرارداد بیمه تمام میشود. درصورتیکه مدت قرارداد بیمه بیش از یک سال باشد، حق بیمه باقیمانده تا تاریخ سررسید به بیمهگزار بازگردانده میشود.

  اگر تا یک سال بعد از آنکه خسارت وسیله نقلیه سرقتشده پرداخت شد، پیدا شود، بیمهگر موظف است پس از فروش خودرو، سهم بیمهگزار را از مبلغ دریافتشده با توجه به درصدی که از خسارت پرداختی کسر نموده است به وی بپردازد.


  بیمه بدنه خسارت جزئیخسارت جزئی

  هر خسارتی که کلی نباشد، جزئی محسوب میشود. ملاکی که با توجه به آن خسارت جزئی تعیین میشود، هزینه تعمیر است که شامل دستمزد، قیمت روز لوازم پس از کسر استهلاک و فرانشیز بیمه بدنه میشود. ضمناً هزینه نجات و حمل تا حد مقرر به بیمهگزار پرداخت میشود.


  مهلت پرداخت خسارت بیمه بدنه توسط بیمهگرمهلت پرداخت خسارت بیمه بدنه توسط بیمهگر چقدر است؟

  پس از آنکه میزان خسارت قابل پرداخت به تأیید برسد و مدارک لازم تکمیل شود، بیمهگر 15 روز مهلت دارد تا خسارت بیمهگزار را پرداخت کند. این مهلت، در مورد سرقت 60 روز است. این 60 روز از زمان اعلام خسارت به بیمهگر آغاز میشود.

  در زمان خرید بیمه بدنه، یکی از اطلاعاتی که از بیمهگزار دریافت میشود، ارزش روز وسیله نقلیه است. درصورتیکه به هر دلیلی، ارزش خودرو در زمان وقوع حادثه، بیشتر از ارزش اعلامشده در بیمه‌نامه باشد، بیمهگر متناسب با مبلغ زمانی که وسیله نقلیه بیمه شده است، مسئول جبران خسارت خواهد بود. مغایرت قیمت روز خودرو در زمان حادثه با قیمت اولیه بیمهشده یا میتواند به دلیل خرید ناآگاهانه و کارشناسی نهچندان دقیق خودرو رخ داده باشد یا به هر دلیل دیگری؛ مثلاً ممکن است مانند آنچه در سالهای اخیر رخ داده است به علت نوسانات بازار قیمت خودرو به صورت غیرقابل پیشبینی افزایش یابد.


  آیا بیمه بدنه خارج از کشور هم خسارات را پوشش میدهدآیا بیمه بدنه خارج از کشور هم خسارات را پوشش میدهد؟

  مطابق قانون، پوششهای قرارداد بیمه بدنه به صورت پیشفرض مربوط به خسارتهایی است که در محدوده جغرافیایی کشور رخ میدهد. البته با خرید پوشش اضافی ترانزیت میتوان بیمهگر را نسبت به حوادث خارج از کشور متعهد کرد.


  تخفیفهای بیمه بدنهتخفیفهای بیمه بدنه

  شرکتهای بیمه متقاضیان بیمه بدنه را شامل تخفیفهای گوناگونی میکنند. علاوه بر تخفیفهای ثابت بعضی از شرکتها بهصورت دورهای هم تخفیفهایی ارائه میدهند. تخفیفهایی که شرکتهای بیمه ممکن است ارائه دهند عبارت است از:

  تخفیف بیمه بدنه برای هیئت علمی دانشگاههیئت علمی

  بعضی از شرکتهای بیمه به اعضای هیئت علمی دانشگاهها تخفیفهایی هنگام خرید بیمه بدنه ارائه میدهند.

  تخفیف بیمه بدنه برای ایثارگرانایثارگری

  ایثارگران میتوانند از بعضی از شرکتهای بیمه هنگام خرید بیمه بدنه تخفیف دریافت کنند.

  تخفیف بیمه بدنه برای مناطق آزادمنطقه آزاد

  ساکنان مناطق آزاد میتوانند از بعضی از شرکتهای بیمه هنگام خرید بیمه بدنه تخفیف بگیرند.

  تخفیف بیمه بدنهدارندگان تخفیف بیمه بدنه

  کسانی که بیمه بدنه خود را میخواهند تمدید کنند اگر سابقه عدم خسارت بیمه بدنه داشته باشند میتوانند از آن هنگام خرید بیمه بدنه استفاده کنند و از تخفیفهایی بهرهمند شوند.

  تخفیف بیمه بدنه برای دارندگان بیمه شخص ثالثدارندگان بیمه شخص ثالث

  بعضی از شرکتها به بیمهگزاران بیمه شخص ثالث خود هنگام خرید بیمه بدنه تخفیف میدهند.

  تخفیف بیمه بدنه برای دارندگان بیمه عمردارندگان بیمه عمر

  بعضی از شرکتها به بیمهگزاران بیمه عمر خود نیز تخفیفهایی هنگام خرید بیمه بدنه میدهند.

  تخفیف بیمه بدنه برای دارندگان حساب بلندمدتدارندگان حساب بلندمدت

  درصورتیکه فرد متقاضی بیمه بدنه در بانک مربوط به شرکت بیمه‌ای که درخواست بیمه بدنه را دارد، حساب سپرده بلندمدت داشته باشد ممکن است شرکت بیمه تخفیفهایی برای وی در نظر بگیرد. برای مثال فرض کنید فردی متقاضی بیمه بدنه سامان باشد و در بانک سامان حساب سپرده بلندمدت داشته باشد.

  تخفیف بیمه بدنه برای خودروی صفر کیلومترخودرو صفرکیلومتر

  بعضی از شرکتهای بیمه هنگام خرید بیمه بدنه برای خودروهای صفرکیلومتر تخفیف در نظر میگیرند.

  تخفیف بیمه بدنه برای خودروی وارداتیخودرو وارداتی

  خودروهای وارداتی هم در برخی از شرکتهای بیمه مشمول تخفیفهایی هنگام خرید بیمه بدنه میشود.

  استعلام قیمت بیمه بدنهاستعلام قیمت بیمه بدنه

  یکی از مشکلاتی که در گذشته هنگام خرید بیمه بدنه ممکن بود مواجه شوید این است که استعلام قیمت بیمه بدنه خیلی کار سادهای نبود. برای کسب اطلاعات درباره قیمت بیمه بدنه هر شرکت باید درخواست بیمه بدنه به آن شرکت میدادید و شرکت بیمه پس از اعزام کارشناس و بازدید خودرو، قیمت بیمه بدنه را به شما اعلام میکرد. اما امروزه این مشکل حل شده است. سامانه بیمه لند امکان استعلام قیمت آنلاین بیمه بدنه را فراهم کرده است. با مراجعه به اپلیکیشن یا وبسایت بیمه لند میتوانید مشخصات خودروی خود را وارد کنید و نسبت به شرایط و قیمت بیمه بدنه شرکتهای مختلف مطلع شوید. همچنین میتوانید بیمه بدنه خود را بهصورت آنلاین خریداری کنید.

  خرید آنلاین بیمه از بیمه لندخرید آنلاین بیمه بدنه از بیمه لند

  بر خلاف بیمه شخص ثالث که معمولاً قیمت استاندارد و محدوده مشخصی دارد، بیمه بدنهای که توسط شرکتهای بیمه مختلف به مشتریان ارائه میشود، میتواند قیمت و شرایط بسیار متنوعی داشته باشد. از سوی دیگر، معمولاً شرکتهای بیمه به طور فصلی تخفیفاتی بر نرخ بیمه بدنه اعمال میکنند که مردم عادی، به سختی از آن مطلع میشوند.

  یکی دیگر از موضوعاتی که اشاره به آن خالی از لطف نیست، آن است که بسیاری از مردم از محدوده قیمتی بیمه بدنه خودروی خود بیاطلاع هستند و پیشفرضهای کاملاً نادرستی در نظر میگیرند.

  اپلیکیشن و وبسایت بیمه لند با هدف حل این مشکلات و ارائه خدمات متنوع دیگر، فعالیت خود را آغاز کرده است. خرید بیمه از بیمه لند، با طی چند گام ساده صورت میگیرد.


  مراحل خرید آنلاین بیمه بدنه از بیمه لندمراحل خرید آنلاین بیمه بدنه از بیمه لند

  1- پس از ورود به وبسایت بیمه لند، کافی است نوار بیمه بدنه را انتخاب کنید. به طور پیشفرض، این نوار بر روی بیمه شخص ثالث قرار دارد.
  2- بعد از انتخاب نوار بیمه بدنه، کافی است نوع خودرو و مدل آن را انتخاب کنید.
  3- در مرحله بعد، سال ساخت خودرو از شما خواسته میشود.
  4- در مرحله سوم، باید ارزش تقریبی خودرو را بر حسب تومان وارد کنید.
  5- پس از ورود تمام اطلاعات فوق، کافی است بر روی دکمه مقایسه قیمت کلیک کنید.
  دو قسمت در این صفحه از اهمیت خاصی برخوردار است. بخش اول، قسمتی که است که به انتخاب پوششهای مختلف اختصاص دارد. به صورت پیشفرض، شکست شیشه و سیل، زلزله و بلایای طبیعی جزو پوششهای انتخابشده قرار دارند. در هر صورت، با کلیک کردن بر روی آیکون مربوط به شکست شیشه یا سیل، زلزله و بلایای طبیعی، میتوان این پوششها را از فهرست پوششهای بیمه بدنه خودروی خود حذف کنید. همچنین پوششهای دیگری نیز در این بخش قابل انتخاب هستند.
  بخش دیگری که در این صفحه از اهمیت ویژهای برخوردار است، بخش تخفیفها است. در این بخش میتوان با انتخاب موارد مختلفی که شامل حال ما میشود، قیمت قابل پرداخت برای بیمه بدنه را کاهش دهیم. انتخاب برخی از این موارد، تأثیر محسوسی بر روی قیمت بیمه بدنه میگذارد و انتخاب برخی دیگر از این موارد، تأثیری بر روی قیمت بیمه بدنه ندارد. دلیل اصلی این امر، سیاستهای قیمتگذاری شرکتهای مختلف بیمه‌ای است.
  بعد از انتخاب بیمه‌ای که تناسب بیشتری با نیازهای شما دارد، کافی است بر روی دکمه سفارش کلیک کنید و پس از وارد کردن تاریخ سررسید بیمه بدنه قبلی خود، به مرحله بعدی راه پیدا کنید. طبعاً درصورتیکه قبلاً بیمه بدنهای نداشته باشید، باید این بخش را خالی بگذارید و دکمه تأیید را انتخاب کنید.
  6- در مرحله بعد، باید اطلاعات حساب کاربری خود را در بیمه لند (در صورت وجود) وارد کنید. درصورتیکه قبلاً حساب کاربری نساخته باشید، کافی است با ورود اطلاعات مختصری این کار را انجام دهید.
  7- در مرحله بعد، کافی است عکس روی کارت ماشین و عکس پشت کارت ماشین خود را آپلود کنید. درصورتیکه از موبایل استفاده میکنید، میتوانید بلافاصله بعد از گرفتن عکس از پشت و روی کارت خودرو، آن را آپلود کنید.
  8- در مرحله بعد، کافی است مشخصات تحویلگیرنده بیمه‌نامه را وارد کنید. ازآنجاکه مطابق قانون، صدور بیمه بدنه، بعد از کارشناسی خودرو صورت میگیرد، علاوه بر نشانی خواستهشده برای تحویل بیمه‌نامه، لازم است یک نشانی برای کارشناسی خودرو به بیمه لند داده شود. همچنین ممکن است بخواهید بیمه بدنه را برای خودروی یکی از دوستان یا آشنایان خود بخرید؛ در این مرحله میتوانیم در قسمت توضیحات، آدرسی غیر از آدرس تحویل بیمه‌نامه را وارد کنید. طبعاً اگر نیازی به توضیحات اضافه نباشد، باید این بخش را خالی بگذارید.
  9- در گام بعد، خلاصهای از جزئیات بیمه بدنه انتخابی نمایش داده میشود. در این مرحله پس از بررسی اطلاعات نمایشدادهشده، میتوان درخواست را تأیید نمود تا به مرحله پرداخت رفت. در بخش دیگری از صفحه نیز، شرایط و قوانین خرید از بیمه لند شرح داده شده است.
  10- در این مرحله باید انتخاب کنید که میخواهید حق بیمه خود را اینترنتی یا در محل پرداخت کنید. اگر این مبلغ را اینترنتی پرداخت کنید، پس از این مرحله کارشناس بیمه به محلی که درخواست دادهاید اعزام میشود و خودروی شما را بازدید میکند. اگر مبلغی که کارشناس بیمه مورد نظر اعلام کرد با مبلغی که شما پرداخت کردید تفاوت داشت، مابهالتفاوت آن توسط شما یا بیمه لند پرداخت میشود. در صورت انتخاب پرداخت پس از بازدید نیز مبلغ اعلام شده توسط کارشناس بیمه را باید پرداخت کنید تا بیمه‌نامه شما صادر شود.

   

  third party attentionدر خرید از بیمی لایک هیچ مبلغ اضافهای نسبت به نمایندگیهای بیمه دریافت نمیشود.

  خرید از سامانه بیمه لند به صورت ساده طراحی شده است تا شخص حین فرآیند خرید دچار سردرگمی و اشتباه نشود. با این حال، در هر لحظهای که نیاز به مشاوره با ما داشتید، میتوانید از بخش چت وبسایت یا به وسیله تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

 • تخفیفات بیمه بدنه

  تخفیف عدم خسارت

  در صورتی که بیمه گزار در سالهای گذشته نیز بیمه نامه داشته است، شرکتهای بیمه به روشهای گوناگونی تخفیف عدم خسارت را اعمال می کنند. برخی از شرکتهای بیمه تخفیف عدم خسارت را حداکثر تا 60% و ظرف 4 سال و برخی دیگر حداکثر تا 70% و در طی 5 سال تخفیف را اعمال می کنند. جدول زیر نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در شرکتهای مختلف را نشان می دهد.

   

  تخفیف صفر کیلومتر

  برخی از شرکتهای بیمه برای خودروهای صفر تخفیف خاصی را در نظر میگیرند که معمولا بین 20 تا 30 درصد است.

  تخفیف هیئت علمی

  شرکتهای بیمه برای اعضای هیئت علمی دانشگاهها تخفیف مناسبی در بیمه بدنه در نظر گرفته اند.

  تخفیف مناطق آزاد

  ساکنین مناطق آزاد می توانند از برخی از شرکتهای بیمه تخفیف دریافت نمایند

  تخفیف ایثارگری

  تعدادی از شرکتهای بیمه به ایثارگران تخفیف ارائه می نمایند

  تخفیف دارندگان بیمه عمر

  برخی از شرکتهای بیمه به دارندگان بیمه عمر خود در هنگام خرید بیمه بدنه تخفیف ویژه می دهند.

  تخفیف خودروهای وارداتی

  مالکین خودروهای وارداتی در هنگام بیمه بدنه می توانند از بعضی از شرکتهای بیمه تخفیف دریافت نمایند .

  تخفیف پرداخت نقدی حق بیمه

  اکثر شرکتهای بیمه در صورتی که حق بیمه بدنه به صورت نقد پرداخت گردد 10 درصد تخفیف به مشتریان خود ارائه می دهند.

   

  انتقال تخفیف بیمه بدنه

  در سه حالت می توان تخفیف بیمه بدنه را منتقل نمود

  • انتقال مالکیت خودروی قبلی و انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه به خودروی جدید در صورتی که کاربری و تعداد سیلندر یکسان باشد
  • انتقال مالکیت خودرو به همراه تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه به افراد درجه یک خانواده
  • انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه از یک شرکت به شرکت بیمه دیگر
 • راهنمای دریافت خسارت بیمه بدنه

  اعلام خسارت
  بيمه گذار موظف است حداكثر ظرف پنج روز كاري از تاريخ اطلاع خود از وقوع حادثه به يكي از مراكز پرداخت خسارت بيمه گر مراجعه و با تكميل فرم اعلام خسارت، وقوع حادثه را اعلام نمايد يا مراتب را ظرف مدت مذكور از طريق پست سفارشي به اطلاع بيمه گر برساند.همچنين بيمه گذار موظف است مدارك مثبته و ساير اطلاعاتي كه راجع به حادثه و تعيين ميزان خسارت از او خواسته مي شود را در اختيار بيمه گر قراردهد. در صورتي كه بيمه گذار هر يك از تعهدات فوق را انجام ندهد بيمه گر مي تواند ادعاي خسارت را رد كند مگر آنكه بيمه گذار ثابت كند به دليل امور غير قابل اجتناب از عهده انجام آنها برنيامده است.

  اقدامات لازم در زمان وقوع خسارت بدنه : 

  الف – در صورتیکه شما در حادثه مقصر باشید با تهیه گزارش مقامات انتظامی به همراه وسیله نقلیه ، بیمه نامه بدنه ، مدارک مالکیت خودرو ، گواهینامه و کارت ملی جهت دریافت خسارت به شرکت بیمه مراجعه فرمائید 

  ب – در صورتیکه شما در حادثه مقصر نباشید ضمن تهیه گزارش مقامات انتظامی به هیچ عنوان به مقصر حادثه رضایت داده نشود . 

  ج – در صورت سرقت جزئی و کلی مورد بیمه ، بلافاصله مراتب با ذکر شماره بیمه نامه  شماره خودرو به مقامات انتظامی اطلاع و گزارش تهیه گردد . 

  د – در مواردی که مقصر حادثه از محل متواری می گردد ، در صورت مشاهده نوع وسیله نقلیه ، رنگ و شماره انتظامی ان را را یادداشت و با مراجعه به مقامات انتظامی در خصوص شکایت اقدام فرمائید . 

   

  • مدارک لازم جهت اعلام و دریافت خسارت بدنه :
  • 1- اصل و تصویر بیمه نامه بدنه وسیله نقلیه به همراه الحاقیه های صادره احتمالی 
  • 2- اصل و تصویر بیمه نامه شخص ثالث وسیله نقلیه 
  • 3- ارائه گزارش مقامات انتظامی ( کروکی )
  • 4- اصل و تصویر گواهینامه راننده 
  • 5- اصل و تصویر کارت ملی بیمه گذار و راننده 
  • 6- اصل و تصویر شناسنامه مالکیت خودرو و بنچاق 
  • 7- اصل فاکتور هزینه های حمل و نجات وسیله نقلیه در صورت غیر قابل حرکت بودن 
 • موارد مهم در بیمه بدنه

  رعايت اصل حد اعلاي حسن نيت
  بيمه گذار مكلف است پرسش هاي كتبي بيمه گر را با دقت و صداقت و به طور كامل پاسخ دهد. هرگاه بيمه گذار در پاسخ به پرسش هاي بيمه گر عمداً از اظهار مطلبي خودداري و يا اظهار خلاف واقع بنمايد به نحوي كه مطالب اظهار نشده و يا اظهارات خلاف واقع ، موضوع خطر را تغيير دهد و يا از اهميت آن در نظر بيمه گر بكاهد قرارداد بيمه از تاريخ انعقاد باطل و بلااثر خواهد بود حتي اگر مطلبي كه كتمان شده يا بر خلاف واقع اظهار شده است هيچگونه تاثيري در وقوع حادثه نداشته باشد. در اين صورت علاوه بر آنكه وجوه پرداختي بيمه گذار به وي مسترد نخواهد شد بيمه گر مي تواند اقساط معوق حق بيمه تا آن تاريخ را نيز از وي مطالبه نمايد.

  پرداخت حق بيمه
  قرارداد بيمه با تقاضاي بيمه گذار و قبول بيمه گر منعقد مي شود ولي شروع تأمين و اجراي تعهدات بيمه گر منوط به پرداخت حق بيمه به ترتيبي است كه در بيمه نامه پيش بيني شده است . چنانچه پرداخت حق بيمه به صورت قسطي باشد و بيمه گذار يك يا چند قسط از اقساط موعد رسيده حق بيمه را پرداخت نكند بيمه گر مي تواند بيمه نامه را فسخ نمايد. چنانچه بيمه گر بيمه نامه را فسخ نكرده باشد، در صورت وقوع حادثه ، پرداخت خسارت تابع ضوابط پيش بيني شده در شرايط خصوصي بيمه نامه خواهد بود.

  اعلام تشديد خطر
  هرگاه در طول مدت بيمه تغييراتي در كيفيت و يا وضعيت و يا كاربري موضوع بيمه بوجود آيد كه موجب تشديد خطر شود بيمه گذار موظف است به محض اطلاع ، بيمه گر را آگاه سازد. در صورت تشديد خطر قبل از وقوع خسارت، بيمه گر مي تواند حق بيمه اضافي متناسب با خطر را براي مدت باقيمانده مطالبه و در صورت عدم پرداخت آن توسط بيمه گذار ، قرارداد بيمه را فسخ نمايد. هرگاه بعد از وقوع خسارت، تشديد خطر معلوم شود بيمه گر مي تواند خسارت را براساس نسبت حق بيمه تعيين شده به حق بيمه متناسب با خطر مشدد پرداخت كند

  عدم اظهارات خلاف واقع
  هرگاه بيمه گذار به قصد تقلب ، در خصوص خسارت و كيفيت وقوع حادثه به طور كتبي اظهارات نادرستي بنمايد و يا مدارك مجعول تسليم كند بيمه گر مي تواند وي را از دريافت خسارت محروم كند. 

  جلوگيري از وقوع حادثه و توسعه خسارت
  بيمه گذار موظف است براي جلوگيري از وقوع حادثه و توسعه خسارت و يا نجات موضوع بيمه و لوازم همراه آن ، اقدامات و احتياط هاي لازم را كه هركس عرفاً از مال خود مي كند به عمل آورد. چنانچه ثابت شود كه بيمه گذار عمداً از انجام اين اقدامات خودداري نموده است بيمه گر مي تواند به نسبت تاثير قصور بيمه گذار، خسارت پرداختي را تقليل دهد.

   

   

 • شرایط عمومی بیمه بدنه

  شوراي عالي بيمه در اجراي بند ۳ ماده ۱۷ قانون تاسيس بيمه مركزي ايران و بيمه گري در جلسه مورخ ۱۳۸۴.۱۲.۰۹ آئين نامه شرايط عمومي بيمه بدنه وسايل نقليه زميني را شامل ۲۴ ماده و ۱۰ تبصره به شرح زير تصويب نمود:

                                                                                                                                                                                                                 

  فصل اول : كليات

  ماده ۱ . اساس قرارداد
  اين بيمه نامه براساس قانون بيمه مصوب ارديبهشت ماه ۱۳۱۶ و پيشنهاد بيمه گذار (كه جزء لاينفك بيمه نامه مي باشد) تنظيم شده و مورد توافق طرفين است.آن قسمت از پيشنهاد كتبي بيمه گذار كه مورد قبول بيمه گر نبوده و همزمان با صدور بيمه نامه يا قبل از آن به صورت كتبي به بيمه گذار اعلام گرديده است جزء تعهدات بيمه گر محسوب نمي شود.
  ماده ۲: اصطلاحات
  اصطلاحات زير صرفنظر از هر معني و مفهوم ديگري كه ممكن است داشته باشند در اين شرايط عمومي با تعريف مقابل آن به كار رفته است:
  ۱- بيمه گر: شركت بيمه اي است كه مشخصات آن در اين بيمه نامه درج گرديده است و در ازاي دريافت حق بيمه ، جبران خسارت احتمالي را طبق شرايط اين بيمه نامه به عهده مي گيرد.
  ۲- بيمه گذار: شخص حقيقي يا حقوقي است كه مالك موضوع بيمه است يا به يكي از عناوين قانوني ، نمايندگي مالك يا ذينفع را داشته يا مسئوليت حفظ موضوع بيمه را از طرف مالك دارد و قرارداد بيمه را با بيمه گر منعقد مي كند و متعهد پرداخت حق بيمه آن مي باشد.
  ۳- ذينفع : شخصي است كه بنا به درخواست بيمه گذار نام وي در اين بيمه نامه درج گرديده است و تمام يا بخشي از خسارت به وي پرداخت مي شود.
  ۴- حق بيمه: مبلغي است كه در بيمه نامه مشخص شده و بيمه گذار موظف است آن را هنگام صدور بيمه نامه يا به ترتيبي كه در بيمه نامه مشخص مي شود به بيمه گر پرداخت نمايد.
  ۵- موضوع بيمه : وسيله نقليه زميني است كه مشخصات آن در اين بيمه نامه درج شده است . لوازمي كه مطابق كاتالوگ وسيله نقليه بيمه شده به خريدار تحويل و يا در بيمه نامه درج شده است نيز جزو موضوع بيمه محسوب مي شود.
  ۶- فرانشيز : بخشي از هر خسارت است كه به عهده بيمه گذار است و ميزان آن در بيمه نامه مشخص مي گردد.
  ۷- مدت اعتبار بيمه نامه : شروع و پايان مدت اعتبار بيمه نامه به ترتيبي خواهد بود كه در بيمه نامه معين مي گردد.

  فصل دوم : خسارت ها و هزينه هاي تحت پوشش
  ماده ۳. خسارت هاي تحت پوشش
  جبران خسارت هاي وارد به موضوع بيمه و هزينه هاي مربوط ، به شرح زير در تعهد بيمه گر خواهد بود:

  ۱- خسارتي كه ناشي از برخورد موضوع بيمه به يك جسم ثابت يا متحرك و يا برخورد اجسام ديگر به موضوع بيمه و يا واژگوني و سقوط موضوع بيمه باشد و يا چنانچه در حين حركت ، اجزا و يا محمولات موضوع بيمه به آن برخورد نمايد و موجب بروز خسارت شود.
  ۲- خسارتي كه در اثر آتش سوزي ، صاعقه و يا انفجار به موضوع بيمه و يا لوازم يدكي اصلي همراه آن وارد گردد.
  ۳- در صورتي كه موضوع بيمه دزديده شود و يا در اثر عمل دزدي يا شروع به دزدي به وسيله نقليه و يا وسايل اضافي آن كه در بيمه نامه درج شده است خسارت وارد شود.
  ۴- خسارتي كه در جريان نجات و يا انتقال موضوع بيمه خسارت ديده به آن وارد شود.
  ۵- خسارت باطري و لاستيك هاي چرخ موضوع بيمه در اثر هر يك از خطرات بيمه شده تا پنجاه درصد قيمت نو قابل پرداخت است.

  ماده ۴ . هزينه هاي قابل تامين
  هزينه هاي متعارفي كه بيمه گذار براي نجات موضوع بيمه خسارت ديده و جلوگيري از توسعه خسارت و نيز انتقال موضوع بيمه خسارت ديده به نزديك ترين محل مناسب براي تعمير آن پرداخت
  مي نمايد حداكثر تا بيست درصد كل خسارت وارده قابل جبران خواهد بود.

  فصل سوم : خسارت هاي مستثنا شده يا غير قابل جبران

  ماده ۵. خسارت هاي مستثنا شده
  خسارت هاي زير تحت پوشش اين بيمه نامه نيست مگر آنكه دربيمه نامه يا الحاقيه آن به نحو ديگري توافق شده باشد:
  ۱- خسارت هاي ناشي از سيل ، زلزله و آتشفشان.
  ۲- خسارت هايي كه به علت استفاده از موضوع بيمه در مسابقه اتومبيل راني يا آزمايش سرعت به آن وارد شود.
  ۳- خسارت هاي وارد به موضوع بيمه به علت حمل مواد منفجره ، سريع الاشتعال و يا اسيدي مگر آنكه موضوع بيمه مخصوص حمل آن باشد.
  ۴- خسارت هاي وارده در اثر پاشيده شدن رنگ ، اسيد و ساير مواد شيميايي روي بدنه موضوع بيمه مگر آنكه ناشي از حوادث تحت پوشش بيمه باشد.
  ۵- خسارت ناشي از سرقت لوازم و قطعات موضوع بيمه پس از وقوع حادثه.
  ۶- خسارت ناشي از كشيدن ميخ و ساير اشياء مشابه روي بدنه موضوع بيمه.
  ۷- كاهش ارزش موضوع بيمه حتي اگر در اثر وقوع خطرات بيمه شده باشد.
  ۸- زيان ناشي از عدم امكان استفاده از موضوع بيمه حادثه ديده به علت تحقق خطرات تحت پوشش بيمه نامه.

  ماده ۶ . خسارت هاي غير قابل جبران
  در موارد زير جبران خسارت در تعهد بيمه گر نخواهد بود:
  ۱- خسارت هاي ناشي از جنگ ، شورش ، اعتصاب و يا تهاجم.
  ۲- خسارت هاي مستقيم و غير مستقيم ناشي از انفجارهاي هسته اي.
  ۳- خسارت هايي كه عمداً توسط بيمه گذار ، ذي نفع و يا راننده موضوع بيمه به آن وارد
  مي شود.
  ۴- خسارت هاي وارده به موضوع بيمه حين گريز از تعقيب مقامات انتظامي مگر آنكه عمل گريز توسط متصرفين غير قانوني باشد.
  ۵- در صورتي كه راننده موضوع بيمه هنگام وقوع حادثه فاقد گواهينامه رانندگي باشد يا گواهينامه رانندگي وي باطل شده باشد و يا مطابق مقررات راهنمايي و رانندگي گواهينامه راننده براي رانندگي موضوع بيمه متناسب نباشد. اتمام اعتبار گواهينامه در حكم بطلان آن نيست.
  ۶- خسارت هاي ناشي از حوادثي كه طبق گزارش مقامات ذي صلاح به علت مصرف مشروبات الكلي و يا استعمال مواد مخدر يا روان گردان توسط راننده موضوع بيمه بوجود آمده باشد.
  ۷- خسارت ناشي از بكسل كردن وسيله نقليه ديگر مگر آنكه موضوع بيمه مخصوص و مجاز به انجام اين كار باشد و اصول و مقررات ايمني را رعايت كرده باشد.
  ۸- خسارت هاي وارده به وسايل و دستگاههاي الكتريكي و الكترونيكي موضوع بيمه در صورتي كه ناشي از نقص و خرابي در كاركرد آنها باشد.
  ۹- خسارت هايي كه به علت حمل بار بيش از حد مجاز توسط موضوع بيمه به آن وارد شود.

  فصل چهارم : وظايف و تعهدات بيمه گذار

  ماده ۷ . رعايت اصل حد اعلاي حسن نيت
  بيمه گذار مكلف است پرسش هاي كتبي بيمه گر را با دقت و صداقت و به طور كامل پاسخ دهد. هرگاه بيمه گذار در پاسخ به پرسش هاي بيمه گر عمداً از اظهار مطلبي خودداري و يا اظهار خلاف واقع بنمايد به نحوي كه مطالب اظهار نشده و يا اظهارات خلاف واقع ، موضوع خطر را تغيير دهد و يا از اهميت آن در نظر بيمه گر بكاهد قرارداد بيمه از تاريخ انعقاد باطل و بلااثر خواهد بود حتي اگر مطلبي كه كتمان شده يا بر خلاف واقع اظهار شده است هيچگونه تاثيري در وقوع حادثه نداشته باشد. در اين صورت علاوه بر آنكه وجوه پرداختي بيمه گذار به وي مسترد نخواهد شد بيمه گر مي تواند اقساط معوق حق بيمه تا آن تاريخ را نيز از وي مطالبه نمايد.

  ماده ۸. پرداخت حق بيمه
  قرارداد بيمه با تقاضاي بيمه گذار و قبول بيمه گر منعقد مي شود ولي شروع تأمين و اجراي تعهدات بيمه گر منوط به پرداخت حق بيمه به ترتيبي است كه در بيمه نامه پيش بيني شده است . چنانچه پرداخت حق بيمه به صورت قسطي باشد و بيمه گذار يك يا چند قسط از اقساط موعد رسيده حق بيمه را پرداخت نكند بيمه گر مي تواند بيمه نامه را فسخ نمايد. چنانچه بيمه گر بيمه نامه را فسخ نكرده باشد، در صورت وقوع حادثه ، پرداخت خسارت تابع ضوابط پيش بيني شده در شرايط خصوصي بيمه نامه خواهد بود.

  ماده ۹. اعلام تشديد خطر
  هرگاه در طول مدت بيمه تغييراتي در كيفيت و يا وضعيت و يا كاربري موضوع بيمه بوجود آيد كه موجب تشديد خطر شود بيمه گذار موظف است به محض اطلاع ، بيمه گر را آگاه سازد. در صورت تشديد خطر قبل از وقوع خسارت، بيمه گر مي تواند حق بيمه اضافي متناسب با خطر را براي مدت باقيمانده مطالبه و در صورت عدم پرداخت آن توسط بيمه گذار ، قرارداد بيمه را فسخ نمايد. هرگاه بعد از وقوع خسارت، تشديد خطر معلوم شود بيمه گر مي تواند خسارت را براساس نسبت حق بيمه تعيين شده به حق بيمه متناسب با خطر مشدد پرداخت كند
  ماده ۱۰ . اعلام خسارت
  بيمه گذار موظف است حداكثر ظرف پنج روز كاري از تاريخ اطلاع خود از وقوع حادثه به يكي از مراكز پرداخت خسارت بيمه گر مراجعه و با تكميل فرم اعلام خسارت، وقوع حادثه را اعلام نمايد يا مراتب را ظرف مدت مذكور از طريق پست سفارشي به اطلاع بيمه گر برساند.همچنين بيمه گذار موظف است مدارك مثبته و ساير اطلاعاتي كه راجع به حادثه و تعيين ميزان خسارت از او خواسته مي شود را در اختيار بيمه گر قراردهد. در صورتي كه بيمه گذار هر يك از تعهدات فوق را انجام ندهد بيمه گر مي تواند ادعاي خسارت را رد كند مگر آنكه بيمه گذار ثابت كند به دليل امور غير قابل اجتناب از عهده انجام آنها برنيامده است.

  ماده ۱۱. عدم اظهارات خلاف واقع
  هرگاه بيمه گذار به قصد تقلب ، در خصوص خسارت و كيفيت وقوع حادثه به طور كتبي اظهارات نادرستي بنمايد و يا مدارك مجعول تسليم كند بيمه گر مي تواند وي را از دريافت خسارت محروم كند. 

  ماده ۱۲. جلوگيري از وقوع حادثه و توسعه خسارت
  بيمه گذار موظف است براي جلوگيري از وقوع حادثه و توسعه خسارت و يا نجات موضوع بيمه و لوازم همراه آن ، اقدامات و احتياط هاي لازم را كه هركس عرفاً از مال خود مي كند به عمل آورد. چنانچه ثابت شود كه بيمه گذار عمداً از انجام اين اقدامات خودداري نموده است بيمه گر مي تواند به نسبت تاثير قصور بيمه گذار، خسارت پرداختي را تقليل دهد.

  ماده ۱۳. خودداري از جابجايي و يا تعمير وسيله نقليه
  در صورت بروز حادثه بيمه گذار بايد از جابجايي وسيله نقليه جز به حكم مقررات يا دستور مقامات انتظامي و همچنين تعمير آن بدون موافقت بيمه گر خودداري نمايد.

  ماده ۱۴. انتقال حقوق بيمه گذار به بيمه گر
  بيمه گر در حدودي كه خسارت وارده را قبول يا پرداخت مي كند در مقابل اشخاصي كه مسئول وقوع حادثه يا خسارت هستند قائم مقام بيمه گذار خواهد بود و بيمه گذار موظف است از هر عملي كه اقدام بيمه گر را عليه مسئول خسارت مشكل و يا نا مقدور مي سازد خودداري نمايد. در غير اين صورت بيمه گر مي تواند خسارت را پرداخت نكند يا در صورت پرداخت خسارت، حق استرداد آن را ازبيمه گذار خواهد داشت.

  فصل پنجم : فسخ و انفساخ قرارداد بيمه

  ماده ۱۵: فسخ قرارداد بيمه
  در موارد زير بيمه گر يا بيمه گذار مي تواند قرارداد بيمه را فسخ نمايد:
  الف – موارد فسخ از طرف بيمه گر:
  ۱- در صورتي كه بيمه گذار حق بيمه را به موقع نپردازد.
  ۲- در صورت تشديد خطر مگر آنكه توافق خاصي بين طرفين صورت گرفته باشد.
  ۳- چنانچه بيمه گذار سهواً از اظهار مطالبي خودداري يا اظهارات خلاف واقع بنمايد و مطالب اعلام نشده يا اظهارات خلاف واقع در ارزيابي خطر مؤثر باشد.
  ب – موارد فسخ از طرف بيمه گذار:
  ۱- در صورتي كه خطر موضوع بيمه كاهش يابد و بيمه گر حاضر به تخفيف در حق بيمه نشود.
  ۲- در صورتي كه فعاليت بيمه گر به هر دليل متوقف شود.
  تبصره – در صورتي كه بيمه گذار بنا به دلايل ديگري متقاضي فسخ بيمه نامه باشد بيمه گر حق بيمه مدت اعتبار بيمه نامه را به روش كوتاه مدت محاسبه و باقيمانده حق بيمه را به بيمه گذار پرداخت مي كند.

  ماده ۱۶ – انفساخ قرارداد بيمه
  در صورتي كه موضوع بيمه به علت وقوع حوادثي كه تحت پوشش اين بيمه نامه نيست از بين برود، بيمه نامه منفسخ مي گردد.

  ماده ۱۷: نحوه اعلام فسخ و برگشت حق بيمه
  چنانچه بيمه گذار يا بيمه گر بخواهند بيمه نامه را فسخ كنند بايد مراتب را به طور كتبي و رسمي به طرف مقابل اطلاع دهند. اثر فسخ در تمام موارد ده روز پس از ابلاغ مراتب به اقامتگاه طرف مقابل شروع مي شود. در صورت فسخ قرارداد بيمه از طرف بيمه گر يا بيمه گذار يا انفساخ قرارداد بيمه ، حق بيمه مدت اعتبار بيمه (به جز در مورد تبصره ماده ۱۵) به صورت روز شمار محاسبه و باقيمانده به بيمه گذار مسترد مي گردد.
  تبصره – در صورتي كه ذينفع بيمه نامه شخص ديگري غير از بيمه گذار باشد فسخ بيمه نامه توسط
  بيمه گذار مستلزم كسب موافقت ذينفع مي باشد . در صورت فسخ از طرف بيمه گر، مراتب بايد علاوه بر بيمه گذار به طور كتبي به اطلاع ذينفع نيز رسانده شود.

  ماده ۱۸: انتقال مالكيت وسيله نقليه بيمه شده
  در صورت انتقال مالكيت موضوع بيمه به هر يك از انحاء قانوني، بيمه گذار مي تواند بيمه نامه را فسخ و حق بيمه مدت باقيمانده بيمه نامه خود را مسترد نمايد. در صورت عدم فسخ بيمه نامه چنانچه مالك جديد به تعهدات بيمه گذار در مقابل بيمه گر عمل نمايد، تعهدات بيمه گر در قبال مالك جديد ادامه خواهد يافت.

  تبصره – چنانچه انتقال مالكيت موضوع بيمه پس از وقوع حادثه اي باشدكه به بيمه گر اعلام نشده است بيمه گر هيچ گونه مسئوليتي براي جبران خسارت هاي وارده در مقابل مالك جديد نخواهد داشت.

  فصل ششم: نحوه تعيين و پرداخت خسارت

  ماده ۱۹: نحوه تعيين مقدار خسارت
  مقدار خسارت قابل پرداخت توسط بيمه گر به ترتيب زير تعيين مي شود. در صورت عدم توافق در مورد ميزان خسارت طبق ماده ۲۲ عمل خواهد شد.


  الف – خسارت كلي
  موضوع بيمه موقعي بكلي از بين رفته تلقي خواهد شد كه حداقل ۶۰ روز پس از سرقت پيدا نشود يا به علت حوادث مشمول بيمه به نحوي آسيب ببيند كه مجموع هزينه هاي تعمير و تعويض قسمتهاي خسارت ديده آن با احتساب هزينه هاي نجات از ۷۵ درصد قيمت آن در روز حادثه بيشتر باشد.
  تبصره ۱- در خسارت كلي ملاك محاسبه و تصفيه خسارت، ارزش معاملاتي موضوع بيمه در روز حادثه و حداكثر تا مبلغ بيمه شده خواهد بود. از خسارت كلي ، ارزش بازيافتي احتمالي و كسورات مقرر كسر و هزينه متعارف نجات و حمل تا حد مقرر به آن اضافه مي شود مشروط بر اينكه از كل مبلغ بيمه بيشتر نشود.
  تبصره ۲- ارزش بازيافتي موضوع بيمه توسط بيمه گر تعيين مي شود . در صورت عدم موافقت بيمه گذار با ارزش تعيين شده ، بيمه گر پس از تملك موضوع بيمه و انتقال سند، خسارت را با كسر فرانشيز و ساير كسورات و اضافه نمودن هزينه هاي متعارف نجات و حمل پرداخت خواهد نمود.
  تبصره ۳- با پرداخت خسارت كلي، قرارداد بيمه خاتمه مي يابد و چنانچه مدت قرارداد بيمه بيش از يك سال باشد حق بيمه سال هاي بعد به بيمه گذار مسترد مي شود.

  تبصره ۴- قبل از پرداخت خسارت مربوط به سرقت كلي موضوع بيمه ، سند مالكيت وسيله نقليه بيمه شده بايد به بيمه گر منتقل شود.
  تبصره ۵- چنانچه تا يك سال پس از پرداخت خسارت وسيله نقليه سرقت شده و انتقال مالكيت آن به بيمه گر ، وسيله نقليه مذكور پيدا شود بيمه گر موظف است آن را با رعايت آيين نامه بازيافت خسارت مصوب شوراي عالي بيمه به فروش رساند و سهم بيمه گذار از مبلغ بازيافتي را با توجه به درصدي كه از خسارت پرداختي كسر كرده است به وي پرداخت نمايد.

  ب – خسارت جزئي
  خسارت هايي كه مشمول تعريف مندرج در بند الف فوق نيست خسارت جزئي تلقي مي شود. ملاك تعيين خسارت جزئي ، هزينه تعمير شامل دستمزد عادله و قيمت روز لوازم تعويضي پس از كسر استهلاك و فرانشيز و اضافه نمودن هزينه نجات و حمل تا حد مقرر خواهد بود. ميزان استهلاك براي قطعات تعويضي (به جز شيشه ها و شيشه چراغها) از شروع سال پنجم توليد وسيله نقليه به بعد براي هر سال ۵ درصد و حداكثر ۲۵ درصد خواهد بود.

  ماده ۲۰: مهلت و نحوه پرداخت خسارت
  بيمه گر موظف است حداكثر پانزده روز بعد از تكميل مدارك و توافق طرفين در خصوص ميزان آن يا اعلام راي داور مرضي الطرفين، هيئت داوري يا دادگاه (موضوع ماده۲۲) خسارت را پرداخت كند . اين مدت براي پرداخت خسارت سرقت موضوع بيمه ۶۰ روز است كه از تاريخ اعلام خسارت به
  بيمه گر شروع و پس از سپري شدن اين مدت در صورت پيدا نشدن موضوع بيمه ، خسارت وارده به موجب شرايط اين بيمه نامه پرداخت مي شود.
  تبصره ۱ - بيمه گر مي تواند به جاي پرداخت نقدي خسارت، موضوع بيمه را در مدتي كه عرفاً كمتر از آن ميسر نيست تعمير كند يا وسيله نقليه مشابهي را در عوض آن به تملك بيمه گذار درآورد. در هر حال فرانشيز و استهلاك به عهده بيمه گذار خواهد بود.
  تبصره۲– در صورتي كه مبلغ بيمه شده كمتر از ارزش موضوع بيمه در روز وقوع حادثه باشد بيمه گر فقط به تناسب مبلغ بيمه شده با قيمت واقعي آن در روز حادثه مسئول جبران خسارت خواهد بود.

  فصل هفتم : ساير مقررات

  ماده ۲۱: بيمه مضاعف
  اگر وسيله نقليه موضوع اين بيمه نامه در طول مدت اعتبار قرارداد ، بدون قصد تقلب به موجب بيمه نامه يا بيمه نامه هاي ديگري در مقابل تمام يا بخشي از خطرات مذكور در اين قرارداد بيمه شده باشد، در صورت وقوع خطرهاي تحت پوشش ، بيمه گر موظف است خسارت را جبران و سپس براي دريافت سهم بقيه بيمه گرها به آنان مراجعه نمايد. چنانچه قبلاً تمام خسارت با استفاده از ساير بيمه نامه ها جبران شده باشد بيمه گر تعهدي براي جبران خسارت در قبال بيمه گذار نخواهد داشت ولي اگر بخشي از خسارت توسط ساير بيمه گرها جبران شده باشد بيمه گر موظف است براساس نسبت تعهد خود به مجموع پوشش همه بيمه نامه ها، خسارت را جبران نمايد. 

  ماده ۲۲: ارجاع به داوري
  طرفين قرارداد بايد اختلاف خود را تا حد امكان از طريق مذاكره حل و فصل نمايند. اگر اختلاف از طريق مذاكره حل و فصل نشد مي توانند از طريق داوري يا مراجعه به دادگاه موضوع را حل و فصل كنند. در صورت انتخاب روش داوري ، طرفين قرارداد مي توانند يك نفر داور مرضي الطرفين را انتخاب كنند. در صورت عدم توافق براي انتخاب داور مرضي الطرفين هر يك از طرفين داور انتخابي خود را به صورت كتبي به طرف ديگر معرفي مي كند. داوران منتخب ، داور سومي را انتخاب و پس از رسيدگي به موضوع اختلاف با اكثريت آراء اقدام به صدور راي داوري مي كنند. در صورتي كه داوران منتخب براي انتخاب داور سوم به توافق نرسند هر يك از طرفين قرارداد مي تواند تعيين داور سوم را از دادگاه صالح خواستار شود. هر يك از طرفين حق الزحمه داور انتخابي خود را مي پردازد و حق الزحمه داور سوم به تساوي تقسيم مي شود.

  ماده ۲۳: مهلت اقامه دعوي
  هرگونه ادعاي ناشي از اين بيمه نامه بايد حداكثر ظرف مدت دو سال از تاريخ بطلان ، فسخ و يا انقضاي مدت بيمه نامه و در صورت وقوع حوادث تحت پوشش، از تاريخ وقوع حادثه اقامه شود و پس از دو سال مذكور ادعاي ناشي از اين بيمه نامه مسموع نخواهد بود. مرور زمان مي تواند يك دفعه توسط هر يك از طرفين با اظهارنامه رسمي قطع شود. در صورت قطع شدن مرور زمان ، به مدت باقيمانده مرور زمان يك سال اضافه خواهد شد.

  ماده ۲۴: قلمرو جغرافيايي پوشش قرارداد بيمه
  پوشش هاي اين قرارداد شامل خسارت هايي است كه در محدوده جغرافيايي جمهوري اسلامي ايران ايجاد شود و تعميم آن به حوادث خارج از كشور مشروط به توافق خاص است.

ورود به سایت
ورود / ثبت نام به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت